Ogólna charakterystyka prowadzonych studiów i cel kształcenia
Współczesna gospodarka stawia nowe wyzwania przed animatorami kultury. W efekcie zmian społecznych i technologicznych zmieniają się oczekiwania odbiorcy. Pojawiają się nowe możliwości, ale także ograniczenia stosowania nowoczesnych technologii w instytucjach kultury. Nowe technologie to także szansa, by zwiększyć uczestnictwo w kulturze. Badania potwierdzają, że jednym z najpoważniejszych problemów organizatorów kultury jest to, że w większości ludzie są zdecydowanie nieaktywni kulturowo. Wykorzystanie najnowszych narzędzi do komunikacji z odbiorcami pozwoli przełamać tą barierę. Istotnym wsparciem może być także znajomość najnowszych metod pracy jak myślenie wizualne, design thinking.
Celem studiów jest przedstawienie najnowszych metod i narzędzi komunikacji z odbiorcą w instytucjach kultury. Słuchacze będą mieli możliwość doskonalenia warsztatu pracy zgodnie z najnowszymi trendami i potrzebami odbiorców. Znaczna część zajęć będzie realizowana w formie praktycznej. Dyskusje prowadzone w trakcie zajęć pozwalają na wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów, które posłużą w dalszej karierze zawodowej.
Studia kierowane są do osób, które chcą swoją karierę zawodową związać z szeroko rozumianym rynkiem kultury.
Przygotowanie absolwentów
Absolwent kierunku Studia podyplomowe Nowe metody i technologie w projektowaniu kultury zostanie wyposażony w kompleksową wiedzę, umiejętności i kompetencje, które pozwolą mu skutecznie planować i realizować procesy związane z projektowaniem i zarządzaniem kulturą (zarówno w wymiarze strategicznym, jak i operacyjnym).
Współorganizatorem studiów jest Podlaski Instytut Kultury.