Cyfrowa wypożyczalnia Academica umożliwia dostęp do pełnotekstowych publikacji zbiorów Biblioteki Narodowej (3 559 443 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego). Każdego dnia umieszczanych jest około 2000 zdigitalizowanych zbiorów.
W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.
Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.
Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Czytelni Biblioteki WSE.
Z systemu Academica mogą korzystać czytelnicy posiadający konto biblioteczne w Bibliotece Wyższej Szkoły Ekonomicznej po wcześniejszym zarejestrowaniu się w systemie Academica (bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz).
Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe (login oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
Czy istnieje możliwość pobierania lub drukowania materiałów chronionych prawem autorskim?
Nie, możliwość zapisywania i drukowania chronionych utworów została zablokowana zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dozwolone jest jednak wykonywanie kopii fotograficznych przez osoby fizyczne zgodnie z zapisem o dozwolonym użytku osobistym z art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Co zrobić, jeżeli danej publikacji nie ma w zasobie Academiki?
W przypadku nieodnalezienia poszukiwanej publikacji w zasobach Academiki istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na jej digitalizację poprzez formularz kontaktowy.
Regulamin użytkownika Academiki
https://academica.edu.pl/static/Regulamin-uzytkownika-Academica.pdf
Podręcznik czytelnika
https://academica.edu.pl/static/Podrecznik-czytelnika-CWPN-Academica.pdf
BazEkon jest bazą danych tworzoną w ramach Konsorcjum BazEkon, którego koordynatorem jest Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Baza obejmuje abstrakty lub pełne artykuły naukowe o tematyce ekonomicznej oraz tematach pokrewnych i aktualizowana jest na bieżąco.
W bazie znajdują się opisy bibliograficzne artykułów z 400 tytułów polskich czasopism naukowych, gospodarczych oraz naukowych serii wydawniczych uczelni ekonomicznych, wydziałów ekonomicznych i zarządzania uniwersytetów, a także instytucji naukowych, również pozarządowych, wydawanych w języku polskim i angielskim.
Baza jest częściowo pełnotekstowa. Dostęp do pełnego tekstu niektórych artykułów, zgodnie z umowami między wydawnictwami i/lub autorami, może zostać ograniczony zarówno terytorialnie, jak i czasowo.
Baza została umieszczona na platformie Wirtualnej Biblioteki Nauki ICM i znajduje się w wykazie baz referencyjnych tworzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
BazEkon w liczbach:
Liczba rekordów w bazie: 282238 - aktualizacja dzienna,
w tym:
Rekordy z literaturą załącznikową: 228545
Rekordy z pełnym tekstem: 145399
Liczba tytułów czasopism/zeszytów naukowych - 581 (w tym 352 ukazuje się aktualnie) - (stan na 04.05.2017)
Liczba tytułów czasopism/zeszytów naukowych z pełnymi tekstami - 296 - (stan na 04.05.2017)
Liczba bibliotek tworzących bazę – 7
Dostępne opcje:
wyszukiwanie przez indeksy (m.in. słowo kluczowe, autor, tytuł, źródło, dowolny termin)
- przeglądanie według tytułów czasopism
- możliwość wysłania wyników wyszukiwania na e-mail
Dokładne informacje na temat sposobów wyszukiwania przedstawiono w zakładce Pomoc.
Osobno można wyszukiwać również cytowania: Cytowania w BazEkon - szczegóły w zakładkach na stronie bazy.
UWAGA
Wszyscy użytkownicy korzystający z pełnoteksowych baz danych czasopism i książek są zobowiązani przestrzegać warunków licencji. Są one podane na stronie dostępowej do danej bazy danych jako: Terms and Conditions, Terms of Use lub Copyright i mogą różnić się zakresem udostępniania treści. Niemniej jednak w każdym wypadku programowe systematyczne kopiowanie nadmiernych ilości treści np. całych woluminów czasopism czy książek jest ZABRONIONE.
Rodzaj dostępu: wolny dostęp
Wejście do bazy: http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/search/article.action
Wielodziedzinowa czytelnia czasopism PAN, udostępniająca on-line część tytułów, w tym m.in. z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, technicznych oraz ścisłych.
Wejście do bazy: http://czasopisma.isppan.waw.pl/
Wejście do bazy: https://www.doabooks.org/
Wejście do bazy: https://econpapers.repec.org/
Wejście do bazy: https://kangur.uek.krakow.pl/biblioteka/ekonomia/
Wejście do bazy: https://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=pl
Wejście do bazy: https://www.highwirepress.com/
Ogólnopolski projekt "Bankowość * Finanse * Samorząd - Wiedza on-line", organizowany przez Związek Banków Polskich i Wydawnictwo Centrum Prawa Bankowego i Informacji zapewnia studentom oraz pracownikom naukowym bezpłatny dostęp do elektronicznych wersji uznanych czasopism fachowych:
- "Miesięcznik Finansowy BANK"
- "Nowoczesny Bank Spółdzielczy"
- "Finansowanie Nieruchomości"
- "Kurier Finansowy"
- "Europejski Doradca Samorządowy"
W pismach wypowiadają się specjaliści, przedstawiciele biznesu, nauki i polityki gospodarczej. Pracę z tekstem ułatwia możliwość wyszukiwania, zaznaczania, robienia notatek oraz drukowania wybranych fragmentów.
Aby skorzystać z Programu wystarczy zarejestrować się na stronie www.alebank.pl i otrzymać dostęp do:
- bieżących wydań pism (on-line na portalu www.alebank.pl)
- archiwum (on-line na portalu www.alebank.pl)
Studenci, słuchacze studiów podyplomowych oraz nauczyciele akademiccy mogą dokonać bezpłatnej rejestracji, korzystając z odpowiedniego linku "zarejestruj się".
Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego typu konta na stronie rejestracji: "Student", "Nauczyciel akademicki" lub "Słuchacz studiów podyplomowych".
Wejście do bazy: www.alebank.pl
Wejście do bazy: https://biblioteka.wse.edu.pl
materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.
Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium funkcjonuje na zasadach Open Access i jest w pełni otwarty i bezpłatny.
Wejście do bazy: https://depot.ceon.pl/
Dostęp: wyłącznie z komputerów sieci WSE
Dostęp do zasobów elektronicznych Elsevier, Springer, Web of Knowledge, baz Ebsco oraz czasopism Nature i Science w ramach ogólnokrajowych licencji akademickich.
Wejście do baz: https://wbn.edu.pl/
Multimedialna biblioteka cyfrowa jest jedyną w Polsce e-biblioteką udostępniającą wszystkie formy publikacji (ebooki, audiobooki, kursy video). Wypożyczanie e-książek działa na podobnych zasadach jak w tradycyjnej bibliotece z tym, że z każdego tytułu może korzystać jednocześnie 5 osób.
Rozpoczynając pracę z ebookpointBiBLIO należy założyć konto na stronie https://biblio.ebookpoint.pl/rejestracja
Po jego aktywowaniu (link aktywacyjny zostanie wysłany na podany adres e-mail) możliwe jest już korzystanie z zasobów ebookpointBIBLIO.
Formy dostępu do platformy:
- dostęp do systemu bez autoryzacji z komputerów Uczelni,
- poprzez kod ( forma najczęściej wykorzystywana) – Użytkownik musi zalogować się do e –platformy i jednorazowo autoryzować dostęp do swojego konta poprzez wprowadzenie unikalnego kodu, który otrzyma w Bibliotece WSE lub drogą mailową,
- poprzez domenę – Użytkownik uzyskuje dostęp poprzez zalogowanie do swojego konta utworzonego z wykorzystaniem adresu e – mail w następującej domenie : @wse.edu.pl
Aby rozpocząć lekturę wybranej pozycji należy kliknąć przycisk Pożycz (widoczny obok tytułu). Książka umieszczona zostaje na półce i można z niej korzystać przez ustalony czas ( widoczny w polu Czas wypożyczenia). Aby zacząć czytać, należy kliknąć okładkę ebooka, a następnie wybrać opcję Czytaj. Można też zwrócić książkę przed czasem. Aby tego dokonać, należy kliknąć miniaturę okładki na półce i zaznaczyć opcję Oddaj.
Jeśli liczba dostępnych egzemplarzy wynosi zero, oznacza to, że wszystkie wykupione licencje są aktualnie wypożyczone. Czas wypożyczenia wynosi 14 dni, po jego upływie kopia książki zostanie automatycznie zwrócona i inne osoby będą mogły z niej korzystać.
Niniejsza publikacja lub baza danych oraz informacje w niej zawarte są chronione prawem autorskim. Wszystkie reprodukcje tych chronionych prawem autorskim materiałów muszą być wykorzystywane w ramach niekomercyjnego edukacyjnego "dozwolonego użytku" w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1062).
Można:
- Przeszukiwać i przeglądać bazę danych lub publikację.
- Wydrukować lub pobrać ograniczoną liczbę artykułów, rekordów, streszczeń lub części rozdziałów do użytku osobistego.
Nie można:
- Sprzedawać kopii wydrukowanych bądź pobranych elementów.
- Drukować lub pobierać całych książek elektronicznych lub całych wydań czasopism.
- Rozpowszechniać kopii jakichkolwiek części tego zasobu osobie niezwiązanej z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Białymstoku. Dozwolone jest dzielenie się informacją ze współpracownikami w celach naukowych, edukacyjnych i służbowych
Wejście do bazy: https://biblio.ebookpoint.pl/
Lista e-publikacji w roku 2021/2022 - pobierz
Wszelkie pytania dotyczące zdalnego dostępu do zasobów cyfrowych prosimy kierować
na adres e-mail: biblioteka[at]wse.edu.pl
lub telefonicznie: 604 281 569
Multidyscyplinarna, pełnotekstowa baza, zapewniająca dostęp do elektronicznych wersji podręczników akademickich i publikacji naukowych wydawanych przez wiodące polskie wydawnictwa naukowe. Tegoroczna kolekcja liczy ponad 2000 tytułów.
Dostęp do licencjonowanych zasobów elektronicznych mają osoby posiadająceaktywne konto biblioteczne.
Można z nich korzystać na komputerze, smartfonie lub tablecie, w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu, o dowolnej porze.
Jedynym warunkiem jest uzyskanie dostępu do księgozbiorów.
Formy dostępu:
- z komputerów w Uczelni
- poprzez kod PIN z dowolnego miejsca (kod PIN uzyskać można w Bibliotece WSE lub drogą mailową)
- jak w prosty sposób założyć konto w e-czytelni;
- jak dołączyć PIN biblioteczny do swojego konta;
- jak korzystać z IBUKA Libry przez system logowania w Twojej bibliotece;
- w jaki sposób poruszać się po stronie głównej (wyszukiwania, czytanie, korzystanie z metadanych);
- w jakich sytuacjach przydaje się wirtualna półka myIBUK oraz jakie funkcjonalności oferuje;
- dlaczego pojawia się komunikat "odnów dostęp" do czytanej publikacji;
- dlaczego czytnik e-booków nie jest potrzebny, aby korzystać z e-czytelni.
- Przeszukiwać i przeglądać bazę danych lub publikację.
- Wydrukować lub pobrać ograniczoną liczbę artykułów, rekordów, streszczeń lub części rozdziałów do użytku osobistego.
- Sprzedawać kopii wydrukowanych bądź pobranych elementów.
- Drukować lub pobierać całych książek elektronicznych lub całych wydań czasopism.
- Rozpowszechniać kopii jakichkolwiek części tego zasobu osobie niezwiązanej z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Białymstoku. Dozwolone jest dzielenie się informacją ze współpracownikami w celach naukowych, edukacyjnych i służbowych.
Załóż konto na serwisie https://libra.ibuk.pl
Po wprowadzeniu kodu PIN uzyskasz ze swojego konta myIBUK dostęp do wszystkich e-booków ze zbioru biblioteki.
Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności bazy, należy utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.
Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem do serwisu IBUK Libra od Wydawnictwa Naukowego PWN.
Z przewodnika można dowiedzieć się:
Przewodnik można również poprać bezpośrednio na podstronie https://libra.ibuk.pl/pomoc
Niniejsza publikacja lub baza danych oraz informacje w niej zawarte są chronione prawem autorskim. Wszystkie reprodukcje tych chronionych prawem autorskim materiałów muszą być wykorzystywane w ramach niekomercyjnego edukacyjnego "dozwolonego użytku" w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1062).
Można:
Nie można:
Lista e-publikacji w roku 2021/2022 - pobierz
Wszelkie pytania dotyczące zdalnego dostępu do zasobów cyfrowych prosimy kierować
na adres e-mail: biblioteka[at]wse.edu.pl
lub telefonicznie: 604 281 569
Zezwala się na wykorzystywanie (w tym kopiowanie) materiałów znajdujących się w bazie ISAP w sieci Internet, z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia.
Osoby korzystające z bazy po raz pierwszy mogą zapoznać się z zawartością opcji Pomoc
Wejście do bazy: https://isap.sejm.gov.pl/
Udostępniona przez Polską Akcję Humanitarną.
Baza zawiera recenzje podręczników i głównych publikacji dla określonych obszarów tematycznych studiów nad rozwojem, linki do książek i artykułów on-line oraz materiały multimedialne (filmy edukacyjne, zapisy wykładów, itp.). Korzystanie z zasobów bazy ma charakter nieodpłatny i nie wymaga dalszych działań w celu uzyskania zgody na wykorzystywanie.
Wejście do bazy: www.pah.org.pl/publikacje
Serwis naukowych czasopism elektronicznych w wolnym dostępie zawierający ponad 5000 tytułów z zakresu dyscyplin akademickich:
- biologii
- chemii
- fizyki
- matematyki
- techniki
- nauki o Ziemi
- językoznawstwa
- literaturoznawstwa
- sztuki
- historii
- socjologii
- nauk politycznych
- psychologii
- filozofii
- religii
- edukacji
- zarządzania
W ponad 2300 tytułach możliwe jest przeszukiwanie na poziomie artykułu.
Wejście do bazy: https://www.doaj.org/