Międzynarodowy wymiar kształcenia jest istotnym elementem strategii Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Uczelnia od wielu lat uczestniczy w edukacyjnych programach międzynarodowych oraz rozwija współpracę międzynarodową w wielu aspektach działalności.
WSE realizuje założenia procesu bolońskiego zapewniając wysoki standard nauczania na wszystkich kierunkach i poziomach studiów stwarzając odpowiednie warunki do kształcenia, zapewniając jednocześnie wysoką jakość zdobywanej wiedzy, nabywanie umiejętności praktycznych i językowych oraz kompetencji społecznych.
W roku 2013 Komisja Europejska przyznała Uczelni Kartę Programu Erasmus+ na lata 2014-2020, której zasady są ściśle przestrzegane.
Uczelnia zapewnia równy dostęp do korzystania z możliwości wyjazdów, zarówno studentom jak i pracownikom, w tym osobom o niskich dochodach oraz niepełnosprawnym.
Za realizację programu Erasmus+ odpowiada przedstawiciel prawny Uczelni, którym jest Rektor oraz zespół, prorektor ds. studenckich wraz z koordynatorem uczelnianym.
Umowy międzyinstytucjonalne podpisywane są przez przedstawiciela prawnego Uczelni, biorąc pod uwagę profil kształcenia uczelni partnerskich tak, aby studenci wszystkich kierunków mieli możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie uczelni. Umowy zawierają dane potrzebne uczestnikom wyjazdów przed, w czasie oraz po zakończeniu mobilności, co umożliwia właściwą organizację wyjazdów i przyjazdów, w tym uznawalność przedmiotów, z uwzględnieniem efektów kształcenia oraz uzyskanych punktów ECTS. Każdego roku dokonuje się weryfikacji i aktualizacji umów, a uczelnie partnerskie otrzymują aktualne informacje dotyczące realizacji projektu. Studenci oraz pracownicy WSE zainteresowani wyjazdem informowani są o zasadach i terminach poprzez stronę internetową (http://www.wse.edu.pl/pl/dla-studenta/erasmus).
System ECTS oraz Suplement do Dyplomu zapewniają studentom uznanie ich osiągnięć na uczelniach zagranicznych. W maju każdego roku aktualizowany jest Katalog Kursów zarówno w języku polskim jak i angielskim, co umożliwia studentom zapoznanie się z ofertą programową i wybór odpowiednich przedmiotów.
Za sprawy związane z wyborem i zaliczaniem przedmiotów przez studentów wyjeżdżających odpowiada prorektor ds. studenckich odpowiedzialny za uznanie ich dorobku akademickiego. Za Learning Agreements studentów przyjeżdżających odpowiada koordynator. Dokumenty związane z wyjazdem i przyjazdem studentów podpisuje Rektor lub Prorektor ds. studenckich oraz uczelniany koordynator.
Wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia pozwala na poprawę wymiany studentów nie tylko w aspekcie ilościowym, lecz także pod względem jakościowym.
Zaangażowanie Uczelni w promowanie międzynarodowego obszaru kształcenia wyraża się w poszerzanej ofercie kursów nauczanych w języku angielskim oraz rosnącej z roku na rok liczbie osób wyjeżdżających i przyjeżdżających, a także uczestnictwie w projektach umożliwiających współpracę z krajami programu jak też z krajami partnerskimi, w tym z uczelniami i instytucjami znajdującymi się w krajach o wysokim potencjale naukowo-badawczym i technologicznym, jak również tych położonych w regionach słabiej rozwiniętych i rozwijających się.
Podnoszenie poziomu i doskonalenie kształcenia w oparciu o badania naukowe, dostosowanie programów studiów do potrzeb rynku pracy oraz umiędzynarodowienie kształcenia uznawane są jako kluczowe elementy strategii Uczelni, która dba o podnoszenie kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej oraz pracowników technicznych i administracyjnych, stwarzając odpowiednie warunki umożliwiające wykorzystanie różnych form wymiany zagranicznej.
Mając na uwadze wyzwania XXI wieku, WSE sukcesywnie wzbogaca ofertę dydaktyczną o przedmioty prowadzone w języku angielskim, propaguje zdobywanie wiedzy przez całe życie w wymiarze międzynarodowym, stosując nowoczesne metody nauczania, w tym nauczanie na odległość w systemie e-learning.
Troszcząc się o studentów pochodzących z rodzin o niskich dochodach WSE przyznaje stypendia socjalne, które wypłacane są również w czasie pobytu studentów na uczelniach zagranicznych w ramach programu ERASMUS+.
Mając na uwadze równy dostęp do programów wymiany studentów o niskich dochodach oraz studentów niepełnosprawnych, WSE w przypadku zainteresowania wnosi o dofinansowanie studentów ze stypendium socjalnym oraz osób niepełnosprawnych w ramach programu operacyjnego PO WER (projekt: Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej).
Wyższa Szkoła Ekonomiczna respektuje działania na rzecz równości mężczyzn i kobiet, bez względu na rasę, przekonania, czy wyznania religijne. Wyraża także poszanowanie i akceptację dla studentów i pracowników niepełnosprawnych. Mobilność w ramach programu Erasmus+ uznawana jest jako jeden z istotnych sposobów przeciwdziałania dyskryminacji i zacierania różnic międzykulturowych.
Doświadczenia z wyjazdów przyczyniają się do rozwoju społeczności akademickiej w wymiarze europejskim i światowym, co ma znaczący wpływ na zatrudnienie absolwentów oraz rozwój zawodowy pracowników.
________________________________________PIC: 999875904
Kod Erasmusa: PL BIALYST06
Nr Karty Erasmusa: 103217-LA-1-2014-1-PL-E4AKA1-ECHE-1
Każda uczelnia uczestnicząca w programie Erasmus do Komisji Europejskiej musi posiadać Kartę Erasmusa (Erasmus University Charter) oraz Oświadczenie o Polityce Europejskiej.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku posiada Kartę Erasmusa podpisaną przez Komisję Europejską na lata 2014-2020. Poza nadaniem uczelni prawa uczestnictwa w programie, Karta wymienia podstawowe zasady programu Erasmus i wymogi, jakie uczestniczące uczelnie muszą respektować realizując działania programu.
Niniejsza Karta przyznana przez Komisję Europejską Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku upoważnia instytucję do wnioskowania do Komisji Europejskiej o fundusze na realizację projektów wielostronnych programu Erasmus oraz do Narodowej Agencji o fundusze na działania zdecentralizowane (związane z mobilnością).
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku akceptuje postanowienia Karty i zobowiązuje się respektować i przestrzegać zasad wymiany programu Erasmus, według których:
- wymiana studentów i kadry dydaktycznej może być realizowana jedynie w ramach umów dwustronnych i wielostronnych zawartych między instytucjami szkolnictwa wyższego,
- od studentów zagranicznych uczestniczących w wymianie nie będą pobierane żadne opłaty za studia (czesne, wpisowe), egzaminy czy dostęp do laboratoriów i bibliotek,
- studenci uczestniczący w wymianie otrzymają od macierzystej uczelni pełne zaliczenie ustalonych w Porozumieniu o programie zajęć (Learning Agreement) kursów, które zaliczyli w uczelni zagranicznej.
Zapewnić pomoc w realizacji projektów wielostronnych Erasmusa, w szczególności udzielając niezbędnego wsparcia instytucjonalnego pracownikom uczelni zaangażowanym w realizację zatwierdzonych projektów:
- informować studentów i nauczycieli akademickich o warunkach wymogach obowiązujących przy ubieganiu się o udział w wymianie studentów i nauczycieli akademickich w programie Erasmus,
- stosować się do zasad wymiany zawartych w umowie między instytucją a Agencją Narodową.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość organizacji wymiany studentów i nauczycieli akademickich, w szczególności poprzez:
- przygotowanie i podpisywanie ze studentami Porozumień o programie zajęć oraz przestrzeganie ich postanowień,
- niezwłoczne wydawanie wykazów zaliczeń wszystkim zagranicznym studentom po zrealizowaniu przez nich ustalonego programu zajęć,
- stosowanie systemu ECTS lub porównywalnego systemu punktowego, który zapewnia przejrzystość w zaliczaniu okresów studiów,
- udzielanie rzetelnych informacji wyjeżdżającym i przyjeżdżającym studentom oraz nauczycielom akademickim,
- zapewnienie niezbędnego przygotowania językowego osobom uczestniczącym w wymianie,
- włączanie przyjeżdżających studentów do regularnych zajęć oferowanych przez uczelnię,
- zapewnienie włączania wykładów i zajęć prowadzonych przez przyjeżdżających nauczycieli akademickich do regularnych programów studiów,
- zapewnienie przyjeżdżającym studentom pomocy w znalezieniu zakwaterowania,
- ułatwianie i wspieranie wymiany nauczycieli akademickich,
- zapewnienie uznania dla działalności dydaktycznej prowadzonej przez nauczycieli akademickich za granicą.
Uczestnicząc w programie Erasmus Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku zobowiązuje się przestrzegać uniwersalnych polityk wspólnotowych, uwzględnionych w decyzji o powołaniu programu LLP- związanych z:
- równouprawnieniem kobiet i mężczyzn,
- integrowaniem niepełnosprawnych studentów i nauczycieli akademickich,
- wzmacnianiem społecznej i gospodarczej spójności oraz zwalczaniem zjawisk ksenofobii i rasizmu.
Naruszenie postanowień niniejszej Karty może spowodować jej całkowite lub częściowe anulowanie przez Komisję Europejską. Informacje o warunkach anulowania Karty i procedurze odwoławczej zaprezentowane są na stronach internetowych Komisji Europejskiej oraz zawarte są w umowie między instytucją a Agencją Narodową.