Wstęp
Samorząd Studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 478) uchwala Kodeks Etyki Studenta.
Samorząd Studentów WSE ma prawo prowadzić w uczelni działalność w zakresie spraw studenckich, w tym socjalno-bytowych i kulturalnych, wobec czego uchwala Kodeks Etyki Studenta Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, zwany dalej Kodeksem.
Kodeks Etyki Studenta Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku został uchwalony w trosce o dobre imię Wyższej Szkoły Ekonomicznej, zwanej dalej Uczelnią oraz w celu zaspokojenia niesłabnącej potrzeby kształtowania postaw etycznych wśród studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej, a wynika ze zrozumienia powiązania pomiędzy poziomem etycznym obecnych studentów a poziomem etycznym w ich przyszłym życiu rodzinnym i zawodowym.
Misją społeczności akademickiej, reprezentantem której jest Samorząd Studentów WSE, jest także wyrównanie szans dla studentów niepełnosprawnych, włączenie w życie społeczności akademickiej oraz życie studenckie.
Promowanie i przestrzeganie Kodeksu, jest obowiązkiem każdego studenta i wynika ze świadomości
wagi przestrzegania zasad moralnych oraz norm etycznych, w celu osiągnięcia najwyższych standardów akademickich dla budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Kodeks nie jest wyłącznie zbiorem zakazów i nakazów. To także, a być może przede wszystkim, wyznacznik uniwersalnych wartości, których przestrzeganie przez studentów przynosi chlubę Uczelni od czasów jej założenia.
Postanowienia ogólne
§ 1
Zasady Kodeksu, wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych, a w szczególności związanych z etyką
zawodową i etyką kształcenia akademickiego.
§ 2
Student jest zobligowany do zaznajomienia się z zasadami Kodeksu, jak również do jego rozpowszechniania w środowisku akademickim.
§ 3
Student w razie konieczności powinien stanąć w obronie zasad wyrażonych w niniejszym Kodeksie.
§ 4
Przestrzeganie niniejszego Kodeksu powierza się wszystkim studentom Uczelni, ich wrażliwości i sumieniu.
Społeczność akademicka
§ 5
Student powinien opierać relacje z innymi studentami na szacunku, życzliwości, solidarności, lojalności i współpracy. W ten sposób studenci współtworzą społeczność akademicką Uczelni.
§ 6
Student powinien wspierać innych studentów w nauce, pomagać w dostosowywaniu się do warunków życia akademickiego, jak również w poznaniu i przestrzeganiu reguł panujących na Uczelni.
§ 61
Student powinien wspierać studentów będących osobami z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnymi potrzebami w równoprawnym ich uczestnictwie w życiu społeczności akademickiej, a także służyć pomocą w ich aktywnym włączaniu się w życie akademickie i działalność studencką.
§ 7
Student powinien być odpowiedzialny, tzn. ponosić odpowiedzialność za swoje czyny i nie unikać konsekwencji własnego postępowania.
§ 8
Za naganne zachowanie studenta uważa się dyskryminowanie innych studentów ze względu na wyznanie, narodowość, kolor skóry, przekonania polityczne, orientację seksualną, niepełnosprawność, szczególne potrzeby i z każdego innego powodu.
§ 9
Student nie może pozostawać bierny wobec nieuczciwego i nieetycznego postępowania innego studenta lub pracownika Uczelni. Powinien zawsze przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w życiu akademickim. Przy zachowaniach stanowiących przekroczenie obowiązujących norm prawnych należy również powiadomić władze Uczelni lub odpowiednie organy ścigania.
Nauka i studia
§ 10
Student jest zobowiązany do rzetelnej i sumiennej pracy nad nieustannym podnoszeniem swoich kwalifikacji, oraz do zdobywania wiedzy przez cały okres studiów.
§ 11
Student zobowiązany jest zapoznać się z ustawą o szkolnictwie wyższym, statutem Uczelni oraz obowiązującym go regulaminem studiów, jak również przestrzegać norm w nich zawartych.
§ 12
Student w swoim zachowaniu postępuje dla dobra wspólnoty akademickiej, dba o dobre imię i pozytywny wizerunek Uczelni oraz szanuje jej tradycje.
Prawa studenta
§ 13
Student ma prawo:
1) do równego traktowania,
2) do sprawiedliwej oceny swojej wiedzy i efektów pracy,
3) domagać się przestrzegania swoich praw, nadanych mu na mocy ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz Regulaminu studiów Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku,
4) do działalności na rzecz społeczności akademickiej poprzez odbywanie praktyk studenckich, działanie w organach samorządu Uczelni, udział w kołach naukowych i innych organizacjach studenckich,
5) pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności, w szczególności biorąc czynny udział w zajęciach ponadprogramowych i konferencjach naukowych.
Powinność studenta
§ 14
Powinnością studenta jest:
1) przestrzeganie obowiązków nadanych mu na mocy ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz Regulaminu studiów Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku,
2) poszanowanie wizerunku Uczelni oraz upowszechnianie jej osiągnięć,
3) poszanowanie mienia Uczelni.
Zachowania nieetyczne i naganne
§ 15
Student we wszystkich podejmowanych przez siebie działaniach kieruje się uczciwością. Za nieetyczne w szczególności uznaje się:
1) niesamodzielne pisanie prac zaliczeniowych i innych w toku studiów, przedstawianie do zaliczenia prac zakupionych lub przywłaszczonych prac cudzych,
2) nieprzestrzeganie prawa własności intelektualnej, a mianowicie: wykorzystywanie cudzych
materiałów w pracach dyplomowych i zaliczeniowych bez podania ich autora,
3) nieprzestrzeganie standardów określonych w Kodeksie i polskim prawie, a w szczególności czynienie tego w celu uzyskania korzyści majątkowej lub innej korzyści o charakterze osobistym,
4) fałszowanie dokumentów,
5) podszywanie się pod innego studenta,
6) nadużywanie związków rodzinnych, osobistych oraz protekcji,
7) nieokazywanie należytego szacunku w stosunku do nauczycieli akademickich i innych pracowników Uczelni,
8) dążenie do uzyskania nienależnych świadczeń ze strony Uczelni.
Odpowiedzialność
§ 16
Za naruszenie powyższych norm etycznych, a w szczególności zachowania niezgodne z prawem, student Uczelni ponosi odpowiedzialność przed Komisją Dyscyplinarną ds. Studentów.
§ 17
Student ma prawo odwołać się od decyzji Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów. Decyzja Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów jest ostateczna.
§ 18
Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów oraz Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów działają
na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 478) oraz Statutu Uczelni.