Uczelnia nasza od początku swego istnienia (1996 r.) otwarta jest na przemiany cywilizacyjne i standardy europejskie. Przyjęliśmy strategię, zgodnie z którą kluczowym zadaniem edukacji na poziomie wyższym powinny być efekty kształcenia, którymi są: wiedza, umiejętności i kwalifikacje absolwentów, odpowiadające potrzebom rynku pracy oraz wymogom społeczeństwa demokratycznego. Stąd też wprowadziliśmy Krajowe Ramy Kwalifikacji, dzięki którym już na etapie wyboru kierunku studiów można dowiedzieć się z jaką wiedzą i umiejętnościami absolwent ukończy uczelnię i ile będzie wart Jego dyplom w Polsce i w innych krajach Europy. To niezmiernie ważne z uwagi na mobilność Polaków i ich potrzebę rozwijania kariery zawodowej nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Czuję osobistą odpowiedzialność za losy absolwentów naszej Uczelni. Dbam o to, by kadra dydaktyczno-naukowa nie ustawała w ciągłym podwyższaniu swojej wiedzy i kwalifikacji, by następnie móc przekazać ją naszym studentom. Dobieram nauczycieli tak, by mieli doświadczenie praktyczne i w oparciu o nie przekazywali praktyczne umiejętności funkcjonowania w rzeczywistości gospodarczej.
Za najcenniejsze uważam takie kształcenie, które owocuje szybkim zatrudnieniem lub założeniem własnej firmy. Dowodem tego jest uznanie dla jakości kształcenia w WSE przez jedną z najbardziej prestiżowych organizacji biznesu w Polsce - Business Centre Club, która już dwukrotnie przyznała naszej Uczelni Medal Europejski.
Uczelnia jest otwarta na indywidualne potrzeby i problemy naszych studentów do tego stopnia, że poza standardową pomocą w postaci stypendiów o charakterze naukowym, sportowym czy socjalnym, zagraniczną wymianą studentów i organizacją szeregu kół zainteresowań, umożliwiamy młodym rodzicom-studentom łączenie życia rodzinnego z edukacją. Przy WSE w Białymstoku działa elastyczne przedszkole, które prowadzi zajęcia również w weekendy.
Rektor WSE w Białymstoku
Prof. WSE dr Aleksander Prokopiuk